Basen dla niemowląt – od którego miesiąca?

Specjaliści polecają, by zapisać dziecko na lekcje pływania najwcześniej między 4 a 6 miesiącem życia, bo dopiero w tym okresie niemowlę zaczyna wystarczająco stabilnie trzymać główkę. Organizm maluszka powinien wtedy również w dużej mierze samodzielnie radzić sobie z regulacją temperatury ciała. Wykształcenie tych umiejętności przebiega u każdego dziecka trochę inaczej, dlatego przed rozpoczęciem zajęć koniecznie skonsultuj się z położną lub waszym lekarzem dziecięcym.

Jak przebiegają zajęcia z pływania dla niemowląt?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, celem zajęć wcale nie jest opanowanie umiejętności pływania. Dużo bardziej przypominają one rodzaj aqua-gimnastyki. Maluch ma przede wszystkim czerpać przyjemność z kontaktu z wodą oraz poprzez zabawę zaspokajać swoją naturalną potrzebę ruchu. Podczas zajęć niemowlęta mogą poruszać się w sposób, który „na lądzie” nie byłby jeszcze możliwy, bo siła ciążenia ogranicza wciąż słabe dziecięce mięśnie. Siła wyporu wody ułatwia ruch małych rączek i nóżek, dzięki czemu brzdąc może w pełni skupić się na odkrywaniu możliwości swojego ciała.

Z kolei rodzice podczas lekcji pływania dla niemowląt uczą się, jak trzymać i podpierać swoje dziecko w wodzie przy zastosowaniu specjalnych chwytów i manewrów. Dzięki temu maluch może w pełni wykorzystać swoje możliwości ruchowe, czując się przy tym swobodnie i bezpiecznie.

Różnego rodzaju gry z wykorzystaniem kolorowych piankowych zabawek sprawiają, że pierwszy kontakt bobasów z wodą jest beztroski i przyjemny. Większość zajęć wzbogacona jest o elementy muzyczne, takie jak piosenki. Naukowcy dowiedli, że śpiewanie w obecności niemowląt ułatwia im opanowanie umiejętności mowy. Powtarzalność utworów sprawia, że zajęcia mają w sobie coś z rytuału. Piosenki śpiewane są przede wszystkim przy rozpoczęciu i zakończeniu lekcji, ale czasami stanowią też integralną część gier i zabaw ruchowych. Zajęcia pływania dla niemowląt składają się zazwyczaj z około dziesięciu oddzielnych lekcji. Wielu instruktorów zgadza się na odrabianie zajęć pominiętych z powodu choroby lub szczepień malucha.

W czym pływanie dla niemowląt pomoże mi i mojemu dziecku?

Pływanie dla niemowląt nie tylko wzmacnia mięśnie i system odpornościowy dziecka, ale przyczynia się też do jego ogólnego rozwoju fizycznego. W trakcie ćwiczeń u malucha poprawiają się postawa, koordynacja, a także sprawność ruchowa i zmysł równowagi. Poruszając się w basenie, dzieci stają się świadome możliwości swojego ciała i odkrywają zakres poszczególnych ruchów. Kontakt z wodą to prawdziwy raj dla zmysłów niemowlęcia. Intensywny kontakt dziecka z rodzicem, a także fizyczna bliskość i budowanie wspólnego doświadczenia prowadzą do wzmocnienia więzi emocjonalnych i poczucia obopólnego zaufania.  Dzięki temu twój maluch od samego początku rozwija pewność siebie i umiejętności społeczne.

Co będzie potrzebne podczas zajęć?

Kiedy będziesz już wybierać się na basen, zadbaj o to, by przed rozpoczęciem zajęć twoja pociecha była wyspana i najedzona. Oto 4 rzeczy, które koniecznie powinny znaleźć się w każdej torbie kąpielowej:

  • Pieluszki do pływania: specjalne pieluszki, które zapobiegają nieprzyjemnym niespodziankom i chronią pupę twojego niemowlaka. W większości pływalni są one obowiązkowe dla bobasów i małych dzieci. Nie zapomnij zapakować czystej, suchej pieluszki na drogę do domu.
  • Gumowe i piankowe zabawki: podczas zajęć można korzystać z zabawek do kąpieli, zabierz więc ze sobą ulubiony gadżet twojego malucha
  • Płaszczyk kąpielowy: żeby twój brzdąc nie złapał przeziębienia, zabierz ze sobą mięciutki płaszcz kąpielowy. Kaptur dodatkowo osłoni wrażliwą na zimno główkę malucha.
  • Balsam dla dzieci: po długim moczeniu się w wodzie i prysznicu skóra niemowlaka potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia.

Przygotowanie do lekcji pływania dla niemowląt

Zanim zapiszecie się na basen, możesz stopniowo przygotowywać swojego maluszka do zajęć z pływania, wspólnie pluskając się w wannie. Długotrwały kontakt fizyczny z rodzicem, nucenie i opowiadanie historyjek dadzą niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa i sprawią, że od początku będzie czuć się w wodzie swobodnie. Stopniowo można ochładzać temperaturę wody do 33° C, która obowiązuje w większości krytych basenów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pozwól maluchowi dokonywać wyboru. Dziecko samo pokaże ci swoim zachowaniem, czy chce aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Jeśli nie będzie miało ochoty na jakieś konkretne ćwiczenie, przyjmij to do wiadomości. Nierzadko wiele zależy od nastroju malucha w danym dniu. Jeśli już w domu dziecko jest marudne i drażliwe, lepiej oszczędzić mu dodatkowego wysiłku na basenie.

Może też zdarzyć się, że już w trakcie kursu zmieni się rytm dobowy twojej pociechy. W porze wcześniej przeznaczonej na zabawę będzie teraz ni stąd, ni zowąd głodna i zmęczona. W takiej sytuacji zamiast całkowicie rezygnować z wodnych igraszek zapytaj instruktora o możliwość przepisania się na inne zajęcia.